Giresun'un Özenle Seçilmiş En Kaliteli Yağlı Fındığını Sizler ile Buluşturuyoruz...
Sitemizden Yapacağınız 1500 TL ve Üzeri Tüm Alışverişleriniz Ücretsiz Kargo!... Sitemizden Yapacağınız 1500 TL ve Üzeri Tüm Alışverişleriniz Ücretsiz Kargo!... Sitemizden Yapacağınız 1500 TL ve Üzeri Tüm Alışverişleriniz Ücretsiz Kargo!... Sitemizden Yapacağınız 1500 TL ve Üzeri Tüm Alışverişleriniz Ücretsiz Kargo!...

Burma Kızarmış Kadayıf

Tarih: 28.03.2019 17:44
Burma Kızarmış Kadayıf
Kadayıfın yarısı, kuru veya yağlanmış tepsiye konup üzerine kıyılmış fındık, fıstık ya da ceviz serpiştirilir, arta kalan kadayıf da tepsiye ilave edilip kadayıfın üzerine dilimlenmiş margarin veya tereyağı koyulur.
MALZEMELER;
 
1- 250 gr kadayıf
2- 1.250 gr şeker (7,5 su bardağı)
3- 1 lt su veya süt (5,5 su bardağı)
4- 200 gr tereyağı veya margarin yağ
5- Tercihe göre fındık, ceviz, fıstık, süt kaymağı, Rendelenmiş kaşar veya dil peyniri
6- ¼ limon suyu (sütle yapılmak istenirse limon kullanılmaz)
 
TATLI ŞURUBUNUN TARİFİ;
 
Tencereye su veya sütümüzü ve şekerimizi koyup karıştırıyoruz.Kaynamaya bırakıyoruz.
Şurup kaynamaya başladıktan sonra  Su ile Yapıldı ise yarım limon suyunu sıkıp 15dk kaynatıyoruz.
Süt ile yapıldığında ise limon suyu konulmaz 10dk kaynatıp soğutmaya bırakılır.
 
KADAYIFIN TARİFİ;
 
Kadayıfın yarısı, kuru veya yağlanmış tepsiye konup üzerine kıyılmış fındık, fıstık ya da ceviz serpiştirilir, arta kalan kadayıf da tepsiye ilave edilip kadayıfın üzerine dilimlenmiş margarin veya tereyağı koyulur.
 
Orta ateşli fırına koyarak kadayıfın üzeri pembeleşinceye kadar pişirilir.Kızaran kadayıf fırından çıkartılıp 5dk bekletildikten sonra bir kapak yardımı ile altı üstüne çevrilir ve tekrar fırına verilir.
 
Kadayıfın kızarmışlığına göre 10dk kadar daha bekletilip çıkartılır.Çıkarılan kadayıf 5dk kadar soğutulmaya bırakılır.Önceden soğumaya bırakmış olduğumuz şurup, ılık olarak kadayıfın üzerinde gezdirilerek dökülür ve kadayıfa yedirilir.
 
Bir kevgir veya çatal ile kadayıfın üzerine bastırılarak üst kısımlarının şurubu çekmesi sağlanır. 20dk sonra üzerine fındık unu serpiştirilerek servise sunulur.
İlgili Ürünler
Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Yükleniyor...